PZTS / CCTV

EZS – elektrická zabezpečovací signalizace

Elektronický zabezpečovací systém (EZS) představuje vždy základní kámen technické ochrany objektů. V dnešní době, s rozvojem mobilního a rychlého internetového připojení, se otevírají rozsáhlé možnosti pro vzdálenou správu a dohled nad zařízením, nikoliv pouze ze strany centrální ochranné služby, ale především ze strany samotných uživatelů. Ti mají nyní schopnost okamžitě reagovat v případě detekce neobvyklých událostí v objektu, což umožňuje minimalizovat čas, po který by mohl pachatel způsobovat škodu.

Díky internetu a chytrým zařízením jako jsou telefony, tablety a další komunikační prostředky, mají uživatelé možnost sledovat a ovládat technická zařízení chránící majetek odkudkoliv. To dramaticky mění situaci z minulých let, kdy byla siréna na objektu dlouho vyzváněna bez jakékoliv reakce a pachatelé mohli pokračovat ve svém nezákonném jednání.

Základem systému EZS jsou různé typy detektorů, včetně detektorů pohybu, magnetických detektorů, detektorů rozbíjení skla, otřesových detektorů, detektorů pro ochranu předmětů, nouzových tlačítek, detektorů požáru a mnoho dalších prostředků.

Perimetrická ochrana

V posledních letech získala ochrana objektů významnou váhu v rámci technického zabezpečení. Klíčovým prvkem je detekce vnějšího prostoru objektu, a jeho hlavní výhodou je časná identifikace případného neoprávněného vstupu na pozemek.

Tato opatření umožňují uživatelům okamžitou reakci na jakékoliv narušení objektu ještě před samotným vniknutím pachatele. V této oblasti došlo k rozvoji portfolia technických prostředků.

Na trhu je široký výběr technologií pro vnější detekci, včetně detektorů pohybu, infračervených závor, mikrovlnných bariér, plotových systémů, zemních systémů, seismických systémů a dalších prostředků. Mnoho z těchto zařízení je dostupných za cenově přijatelnějších podmínek než dříve. Při rozhodování o nasazení těchto perimetrických opatření je důležité zvážit možnost rychlé ověření případného narušení perimetru, často prostřednictvím kamerového systému, nebo prověřením bezpečnostními službami. Je nezbytné brát v úvahu možnost nechtěného poplachu vzhledem k obtížným klimatickým podmínkám a přítomnosti zvířat.

Uzavřené kamerové systémy CCTV

S rozvojem současných technologií v tomto sektoru jde bezesporu o oblast technického zabezpečení objektů s nejvýraznějším pokrokem. Existuje několik důvodů, zejména výrazně nižší náklady na pořízení takových systémů, kvalita zaznamenaných informací a možnost jejich využití v případě škod na majetku. Dále je zde možnost okamžitého přístupu ke kamerovým systémům odkudkoliv ve světě pro majitele objektů prostřednictvím komunikačních prostředků. Samozřejmě, při kontrole systému elektronické zabezpečovací signalizace (EZS) nebo perimetru, tato možnost přináší výhodu a urychluje přijetí nezbytných opatření.

V dnešní době jsou téměř výhradně instalovány IP kamerové systémy, přesto výrobci nezapomněli na stávající analogové kamery. Na trhu jsou k dispozici velmi kvalitní technologie, které umožňují výměnu starých analogových kamer za nové s využitím stávající kabeláže s kvalitou IP řešení. Tento segment je podporován výrobci atraktivními cenami, což uživatelům, kteří si pořídili kamery před mnoha lety, poskytuje vysoký komfort zachování této technologie ve vysoké kvalitě.

Přístupové systémy

Neměnnou součástí bezpečnostního vybavení objektu je využití odpovídajícího přístupového systému. Na trhu existuje široká škála vhodných zařízení, která mohou fungovat nezávisle nebo být integrována do celkového systému. Od kódových zámků přes kartové systémy, biometrické prvky, kontrolu oční sítnice, identifikaci obličeje a další technologie.

Tyto metody výrazně snižují riziko neoprávněného vniknutí pomocí duplikace klíčů nebo mechanických prostředků k otevření dveří a vstupů. Současně, pokud jsou propojeny se systémem elektronické zabezpečovací signalizace (EZS), mohou tyto zařízení ovládat celý systém a deaktivovat EZS.